021-33963830| این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

انواع آزمایش تسمه نقاله : تست سایش - تست کشش - تست لاستیک - تست مقاومت

همانطور که مستحضر هستید مواردی همچون ویژگی سایشی، کشش، مقاومت، تراکم، نوع متریال رابر (لاستیک)، در تسمه نقاله بسیار حائز اهمیت است. با  این چند تست و آزمایش ساده می‌توانید از نوع کیفیت و ویژگی‌های تسمه نقاله خود اطلاع پیدا کنید.  

تست سایش تسمه نقاله

برای تست مقاومت سایشی یک تسمه نقاله، کافی‌‌ست بخش کوچکی از آن را روی یک ورق ساینده بر غلطک در حال حرکت قرار داد.

تست سایش تسمه نقاله

تست کشش تسمه نقاله

تست کشش تسمه نقاله

 

میزان کشیدگی یا همان کشش کل تسمه نقاله را دو عامل الاستیک و پلاستیک تعیین می‌کند که اولی برگشت‌پذیر (قابلیت ارتجاعی) و دومی برگشت‌ناپدیر (غیر ارتجاعی) است.

بر اساس استاندارد ایزو ۹۸۵۶، یک نمونه تسمه نقاله‌ی تحت فشار در چرخه سینوسی قرار می‌گیرد که شامل ۲ تا ۱۰ درصد از کل نیروی(شکست) تسمه نقاله است. این عدد متداول‌ترین محدوده عملیاتی برای تسمه‌نقاله‌های منجید‌دار است. بعد از ۲۰۰ چرخه، مقدار کشیدگی پایدار تسمه نقاله‌ی مورد آزمایش و مقدار کشیدگی الاستیک که توسط نیروی دیفرانسیل به وجود می‌آید ثبت می‌شود.

به طور معمول مقدار کشیدگی پلی‌آمید: 1,0-2,5%، پلی‌استر 0,5-1,5%، آرامید: 0,25-0,75% و استیل 0,1-0,25%. می‌باشد.

آزمایش‌های استاتیک دیگر به عنوان مثال در استاندارد DIN22102، مستلزم ۱۰ درصد از نیروی(شکست) تسمه نقاله است. حداکثر کشش کل در تسمه نقاله‌های EP  با توجه به نوع کیفیت آن عبارت است از 1,5, 2,0 یا 3,0%.


رئومتر (آزمایش ترکیبات لاستیکی تسمه نقاله)

یک آزمایش ساده با ابزار آزمایشگاهی رئومتر مشکلات ناشی از ترکیبات لاستیکی در تسمه نقاله را مشخص می‌کند.

 نحوه انجام آزمایش:

بخشی از نمونه لاستیکی در بین دو صفحه‌ی دستگاه قرار می‌گیرد، صفحه‌ی پایینی چرخنده است و  صفحه‌ی بالایی به یک سنسور متصل می‌شود که باعث انتقال حرارت همراه با گشتاور چرخشی بر نمونه می‌شود که باعث تغییر شکل نمونه‌ی لاستیکی در طول فرآیند پخت در دمای ثابت می‌شود.


 

انعطاف پذیری عرضی


  

تست مقاومت گسیختگی :شکستگی مفتول فولادی در تسمه نقاله استیل کورد

قدرت شکست مفتول فولادی با کشیدگی کل طناب فولادی تا زمان پارگی مشخص می‌شود. واحد آن به کیلو نیوتون Kn محاسبه می‌شود.


تست مقاومت در برابر پارگی تسمه نقاله
تست مقاومت در برابر پارگی تسمه نقاله

برای اندازه گیری مقاومت در برابر پارگی تسمه نقاله، نمونه‌ی آزمایشی باید دارای شکل و  اندازه و برش مشخصی باشد و نیرو می‌بایست در جهت عمود بر سطح مقطع برش و قطر آن اعمال شود.


تست چسبندگی تسمه نقاله / تست مقاومت در برابر جداسازی
 

تست چسبندگی تسمه نقاله

این تست بر اساس استاندارد ایزو ۲۵۲ است.

به طور معمول نیروی لازم برای لایه‌های میانی تسمه نقاله ۶ نیوتون بر میلی‌متر و نیروی لازم برای میان پوشش لاستیکی (تاپ کاور) و لایه‌ها ۴.۵ نیوتون بر میلی‌متر است.


تست سختی تسمه نقاله
 

معمولاً اندازه‌گیری سختی برای تسمه نقاله مرسوم نیست. و به طور معمول سختی یا همان Hardness  یک تسمه نقاله‌ی کارنکرده بین ۵۵ تا ۷۰ است.


تست مقاومت در برابر ضربه تسمه نقاله

این تست به طور معمول برای تسمه نقاله‌های استیل کورد (فولادی) با  ترکیب‌های مختلف تقویت عرضی انجام می‌شود که دارای روش‌های متفاوتی هستند اما واجد هیچ استانداردی نیستند.

تمام حقوق این وبسایت برای فرابر پویا صنعت محفوظ  می باشد