021-33963830| این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

ترکیبات تسمه نقاله لاستیکی

ترکیبات لاستیک در تسمه نقاله؟ نکته‌ای که حائز اهمیت و لازم به ذکر است که پیشتر در بحث "قیمت تسمه نقاله" به آن اشاره کردیم نوع ترکیبات و مواد پایه ساخت تسمه نقاله می‌باشد که اساسا به این موضوع مرتبط است.

در واقع پوشش‌های مقاومتی تسمه نقاله در صنایع مختلف اعم از "ضد سایش"، "ضد روغن"، "ضد حرارت"  و .... علاوه بر نوع لاستیک اولیه (کائوچوی پایه) به طوری کلی به کامپوزیت و ترکیب‌بندی در مراحل ساخت لاستیک مرتبط می‌باشد که در اینجا به طور اجمالی به آن می‌پردازیم.  لذا در آینده سعی می‌کنیم به این مبحث به طور گسترده‌تری بپردازیم.  

هر ترکیبی با دستورالعملی خاص پدید می‌آید. مواد اولیه به طور معمول عبارتند از: پلیمر، ماده فعال کننده، فیلرها (پرکننده)، ماده تسریع کننده، نرم کننده، روان کننده، عوامل محافظت کننده و مواد دیگر.

مواد اولیه باید در شرایط و دمای خاص به دور از نور مستقیم خورشید حفظ و نگه‌داری شوند تا از اکسید شدن در امان باشند. لاستیک طبیعی را قبل از استفاده باید به وسیله گرما کریستالیزه کرد. کریستالیزه یا تبلور از متدهای خالص سازی محسوب می شود.

میکس یا مخلوط کردن مواد مانند پختن کیک است.  مقیاس و مقدار تمامی مواد با دقت بالا بر اساس فرمول‌های مربوطه اندازه گیری می‌شوند و سپس با یکدیگر مخلوط می‌شوند.

تمام مواد تشکیل دهنده در میکسر به خوبی توزیع و پراکنده می‌شوند.عملیات ولکانیزه در این مرحله کماکان مجاز نیست.

سپس قطعات لاستیک‌های خام معمولا به صورت ورق‌های پوششی تبدیل می‌کنند یا به منظور استفاده برای ساخت تسمه نقاله‌های لاستیکی از طریق دستگاه کلندر (ورقه‌ساز) به صورت ورق‌های مخصوص در می‌آورند یا از طریق‌ دستگاه اکسترودر (روزن زنی) آنها را برای ساخت تسمه نقاله‌های استیل کورد آماده می‌کنند.

برای تست مقاومت سایشی یک تسمه نقاله، کافی‌‌ست بخش کوچکی از آن را روی یک ورق ساینده بر غلطک در حال حرکت قرار داد.

تست سایش تسمه نقاله

 

سپس ورق‌های لاستیکی را با فاز تقویت کننده ترکیب می‌کنند و عملیات ولکانیزه را روی آنها اعمال می‌کنند.

عملیات ولکانیزاسیون یک فرآیند شیمیایی است که در آن مولکول‌های پلیمری تک مولکول به مولکول‌های پلیمری دیگر توسط پل‌های اتمی متصل می‌شوند که همین امر باعث می‌شود که مولکول‌های ارتجاعی لاستیک به یکدیگر قفل شوند که در نهایت منجر به مقاومت و دوام لاستیک می‌شود و واجد مقاومت بیشتری در برابر مواد شیمیایی می‌شود. همچنین این فرآیند سطح چسبنده مواد را به سطح مسطح تبدیل می‌کند.

این فرآیند، برگشت ناپذیر است. ترکیبات لاستیک سخت شده که اصطلاحا ترموست (گرماسخت) شده‌اند بر اثر حرارت ذوب نمی‌شوند که آنها را خارج از دسته‌بندی ترموپلاستیک‌‌‌ها(گرما نرم) می‌باشد، مانند (پلی‌اتلین، پلی‌پروبلین و پی‌وی‌سی). در واقع تفاوت اساسی لاستیک و پلاستیک به همین موضوع برمی‌گردد.

تا همینجا به این اطلاعات اولیه اکتفا می‌کنیم زیرا مبحث پلیمر در صنایع لاستیک سازی بسیار گسترده و کاملا آکادمیک است و توضیحی اجمالی برای دریافت کلی مطلب به نظر کافی میرسد.

تمام حقوق این وبسایت برای فرابر پویا صنعت محفوظ  می باشد